Mint minden évben, most is az egyik „legforróbb” téma, hogy lesznek-e visszatérő országok, visszalépők, esetleg debütálók. A 2019-es Eurovízióra eddig 20 ország jelentkezett. Andorra még májusban jelezte, hogy nem kíván részt venni a következő megmérettetésen és nem csatlakozik a fesztiválhoz Szlovákia sem. Északi szomszédunk 2012-ben küldött utoljára versenyzőt az Eurovízióra, Max Jason Mai rock dala viszont nem nyerte el sem a nézők, sem a zsűri tetszését. Bosznia-Hercegovina utoljára 2016-ban szerepelt az Eurovízión, de pénzügyi nehézségek miatt úgy tűnik jövőre sem találkozunk velük. Korábban szárnyra kaptak olyan pletykák, hogy több ország is bojkottálni fogja a versenyt, ha a jövő évi Eurovíziót Jeruzsálemben tartják. Írország és Izland tiltakozott leginkább az izraeli rendezés ellen, a következő pár hónapban megtudjuk, hogy változott-e az álláspontjuk.
A 2019-es verseny helyszínéről és időpontjáról a feltételezések szerint szeptember környékén kapunk majd választ. A korábbi években többször lehetett hallani Koszovó esetleges debütálásáról, de mivel az RTK jelenleg nem felel meg az EBU által előírt követelményeknek, így nem lehet tagja az Európai Műsorsugárzók Szövetségének sem. A hírek szerint a felek a közeljövőben újra összeülnek, hogy megoldást találjanak a problémára. A korábbi években már többször találkozhattunk koszovói énekessel az Eurovízión: Rona Nishliu, Lindita Halimi és a Moje 3 egyik tagja, Nevena Božović is koszovói születésű.
Az elmúlt hónapokban több helyen lehetett olvasni Új-Zéland esetleges debütálásáról. Az új-zélandi TVNZ az EBU társult tagja, így nekik – Ausztráliához hasonlóan – csak egy meghívásra lenne szükségük és máris küldhetnének énekest az Eurovízióra. Az más kérdés, hogy a rajongók mennyire örülnének ennek, hiszen Ausztrália szereplése sem nyerte el mindenki tetszését. Sokak kedvence, Törökország indulása egyenlőre kérdéses, de ne várjunk nagy csodát tőlük, rájuk valószínűleg jövőre sem számíthatunk.
(wiwibloggs.com)
